Krucyfiks – Prawdziwa historia.

W 2017 roku do naszych kin zawitał film „Krucyfiks”, opowiadający o egzorcyzmach wykonanych przez rumuńskiego duchownego, ojca Antona, na jednej z zakonnic, w wyniku których zmarła. W filmie pojawia się sceptyczna dziennikarka, która z biegiem czasu coraz bardziej przekonuje się, że nieczyste moce naprawdę istnieją.

Krótki zwiastun dla nieznających historii, oraz opis dystrybutora:

Do więziennej celi trafia ojciec Anton, ksiądz, skazany za zabójstwo opętanej zakonnicy, nad którą sprawował egzorcyzmy. Jego sprawą interesuje się zdolna dziennikarka śledcza Nicole Rawlins. Reporterka nie przepuści żadnej okazji, aby pokazać światu daleko idące nieprawidłowości w działaniu organizacji kościelnej. Nicole wyrusza w podróż do niewielkiego miasteczka w odległej Rumunii, gdzie miały miejsce tajemnicze zdarzenia. Na miejscu okazuje się, że sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana niż wydawało się to na początku, a atmosfera zagęszcza się z każdą minutą. Dziennikarka dąży do poznania prawdy. Czy duchowny rzeczywiście zamordował chorą psychicznie osobę, czy też przegrał walkę z demoniczną obecnością?

Historia w filmie została oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w małej rumuńskiej miejscowości, Tanacu. W tamtejszym klasztorze pieczę sprawował Daniel Coroegeanu, duchowny, który stwierdził u jednej ze swoich podopiecznych zakonnic przypadek opętania i postanowił osobiście rozprawić się ze złymi mocami.

Daniel Petru Corogeanu | RADU ANECULAESI/AFP/Getty Images)

Krótko o samym Danielu, za portalem Wikipedia:

Daniel Petre Corogeanu był kapłanem klasztoru. Dziesięć lat przed wydarzeniami był piłkarzem w Vaslui , rodzinnym mieście. Rozpoczął studia religijne na Uniwersytecie w Iaşi po tym, jak nie udało mu się dostać na Uniwersytet w Bukareszcie , gdzie chciał studiować prawo. Rok później, biznesmen z rodzinnego miasta zwerbował go, aby pomógł zbudować klasztor na wzgórzach w pobliżu miasta. Został wyświęcony przez miejscowego biskupa, który oczekiwał, że będzie kontynuował naukę. Niemniej jednak zrezygnował ze studiów uniwersyteckich, aby poświęcić się prowadzeniu klasztoru.

W 2003 r. Ojciec Corogeanu miał pewne spory z diecezją. Kiedy biskup przyszedł, aby odczytać mu prawo kanoniczne, argumentował, że reguły to „XIX-wieczne innowacje” dokonane przez masonerię.

Siostra Irina Cornici, która została poddana egzorcyzmom, pochodziła z ubogiej rodziny, po samobójstwie ojca, ona i jej brat, wychowywali się w sierocińcu. W wieku 19 lat wyjechała do pracy do Niemiec, gdzie była opiekunką, co zostało również pokazane w filmie o którym mówimy. Zakonnicą została po namowach swojej przyjaciółki z sierocińca, która związała swoje życie z klasztorem nieco wcześniej.

Już jako zakonnica, Irina, zaczęła się zachowywać dziwnie, chichotała podczas mszy św, a jej stan psychiczny pogarszał się z dnia na dzień. Trafiła do szpitala psychiatrycznego, gdzie zdiagnozowano u niej schizofrenię,i po dwóch tygodniach leczenia wypuszczono pod opiekę klasztoru.

Jednak diagnoza postawiona przez lekarzy nie była dostatecznie przekonująca dla ojca Daniela. Uważał nadal, że duszą Cornici zawładnął szatan, i że nie da się go pozbyć za pomocą pigułek, które łykała ze względu na swoją chorobę.

Przeszedł więc do konkretów, rozpoczynając egzorcyzmy.

Duchowny, wraz z kilkoma zakonnicami, przykuli ją do krzyża z wyciągniętymi rękami i zanieśli do kościoła. Jej nadgarstki i czoło zostały namaszczone świętym olejem, a ona była trzymana w kościelnej piwnicy przez trzy dni, bez jedzenia i picia. Oprawcy włożyli jej ręcznik do ust, aby powstrzymać ją przed przeklinaniem i modlili się, aby opuscił ją diabeł, mocząc jej usta świętą wodą .

Cornici została następnie przeniesiona do swojego pokoju i oswobodzona z łańcuchów. Według ojca Corogeanu była „wyleczona”. Kiedy mniszki nie mogły jej obudzić i wyczuły, że jej puls jest słaby, wezwały karetkę, ale zanim dotarła do szpitala, Irina już nie żyła.

Zdjęcie: listverse.com

Szpital powiadomił policję, gdy lekarze zauważyli ślady pozostawione na jej nadgarstkach i kostkach przez łańcuchy. Autopsja ujawniła, że zmarła z odwodnienia, wyczerpania i braku tlenu.

Ojciec Corogeanu i cztery siostry, które mu pomogły, zostały oskarżone o morderstwo i pozbawione wolności. Prokuratorzy domagali się dożywocia dla Corogeanu, ale został skazany w 2007 r. Na 14 lat więzienia, podczas gdy mniszki zostały skazane na 5 do 8 lat. Sąd Apelacyjny zmniejszył wyrok do 7 lat, a Corogeanu został zwolniony warunkowo w listopadzie 2011 r. Po odbyciu dwóch trzecich kary.

„Krucyfiks” to nie jedyny film, który powstał na podstawie powyższych wydarzeń. W 2012 roku, powstał Dramat, „Za wzgórzami”.

Voichita (Cosmina Stratan) jest mniszką w żeńskim klasztorze usytuowanym na wzgórzach małego miasteczka. Czas mija jej na codziennych obowiązkach i modlitwie. Pewnego dnia do tej sielankowej krainy przybywa Alina (Cristina Flutur), przyjaciółka z sierocińca. Jej pojawienie się powoduje spore zamieszanie w życiu codziennym społeczności. Alina próbuje namówić Voichitę do powrotu do życia świeckiego i wyjazdu do Niemiec. Targana wątpliwościami mniszka zwraca się do Boga o radę. Próby namówienia Voichity do wyjazdu powodują u Aliny wystąpienie objawów epilepsji, która omylnie zostaje wzięta przez księdza za stan opętania. Księdzu (Valeriu Andriuta) nie pozostaje więc nic innego, jak spróbować zaradzić temu zdarzeniu w sposób tradycyjny dla chrześcijaństwa

 

Źródło: wikipedia/własne
Tłumaczenie: Strefa Grozy
Zdjęcie wyróżniające: justwatch.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *