Dzieci, które grały w horrorach i… świetnie się bawiły.

W jakim stopniu dzieci-aktorzy w horrorze są narażeni na makabryczny materiał, z którym pracują? Jak się okazuje, często nawet nie wiedzą, że występują w filmie grozy. Montaż nakręconych już scen, oraz dodawanie makabrycznych fragmentów załatwiają robotę. Poniżej kilka przykładów młodocianych aktorów, którzy wyszli z horroru bez szwanku.

Danny Torrance (Danny Lloyd) – „Lśnienie”

Zdjęcie: Decider.com

Kiedy Danny Lloyd został wybrany do roli małego Danny’ego Torrance’a w filmie „Lśnienie”,  Stanley Kubrick zdecydował uchronić go przed wszystkimi okropnościami w Hotelu Overlook. Reżyser osobiście opiekował się małym Lloydem, który miał wtedy zaledwie 6 lat. W niektórych, bardziej przerażających scenach użyte zostały manekiny, aby nie narażać dzieciaka na stres. Tak było np w scenie, gdy Wendy nosiła go na rękach, oskarżając Jacka o duszenie syna, lub podczas spotkania Danny’ego z kobietą z pokoju 237.

Kręcenie filmu było dla niego świetną zabawą, zawiązał nowe przyjaźnie (zwłaszcza z Scatmanem Crothersem) i jeździł swoim rowerkiem po korytarzach Elstree Studio. Podobno był bardzo podekscytowany swoją gażą, która wyniosła ok. 500-600 dolarów.

Carol Anne Freeling (Heather O ‚Rourke) – „Poltergeist”

Zdjęcie: Steemit.com

Heather O’Rourke, która zmarła tragicznie w wieku 12 lat , jest znana na całym świecie z roli Carol Anne Freeling, anielskiej małej dziewczynki, która została wciągnięta w inny wymiar (poprzez swoją szafę) w 1982 roku w filmie ” Poltergeist” . Ale rzeczywiste doświadczenie w filmowym horrorze Stephena Spielberga i Tobe Hoopera, nie było dla niej przerażające.

Młoda aktorka rozpoczęła przesłuchanie śmiejąc się i żartując jak typowe dziecko, jednak gdy Spielberg poprosił ją aby krzyczała i była trochę wystraszona, ta ujęła go swoim krzykiem oraz płaczem.

Reszta obsady filmu opisywała Heather jako „mającą uspokajający wpływ” oraz bardzo radosną dziewczynkę. Sama aktorka, utrzymywała, że praca na planie była dla niej taka fajna, że „Poltergeist” stał się jej ulubionym filmem, na równi z „Dumbo” w produkcji Disneya.

O’Rourke przestraszyła się tylko raz, gdy została wepchnięta do szafy, za pomocą agregatu. Jednak, wypadła tak dobrze, że ta scena jako jedna z niewielu była kręcona tylko raz.

Regan MacNeil (Linda Blair) – „Egzorcysta”

Zdjęcie: ComingSoon.net

Kiedy 13-letnia Linda Blair została obsadzona jako Regan w „Egzorcyście” , istniały obawy o szkodliwy wpływ filmu, na psychikę dziewczynki. Ale reżyser William Friedkin wiedział, co robi – wybrał Blair właśnie ze względu na jej wesołe usposobienie, zdolności adaptacyjne i jej pasję do aktorstwa.

Chociaż Blair, mająca 13 lat, rozumiała teoretycznie o co chodzi w filmie, nie rozumiała jak bardzo straszne są przypadki opętania. Twierdziła, że straszne sceny nie przeszkadzały jej, ponieważ nie do końca wiedziała co się dzieje. Kontrowersję niosła scena, w której miała masturbować się krucyfiksem, jednak sama uważała, że po prostu miała wbijać krzyż w poduszkę, która leżała między jej nogami.

Owen Roizman, operator kamery, wspominał: „Między ujęciami była zwykłą 13-letnią dziewczynką, żartowała i wygłupiała się, jednak gdy tylko Billy mówił „Akcja”, zamieniała się w prawdziwą profesjonalistkę”.

Dylan (Miko Hughes) – „Nowy koszmar Wesa Cravena”

Zdjęcie: Syfy.com

Miko Hughes jest prawdopodobnie najbardziej znany z roli, Gage’a z 1989 roku w „Smętarzu dla zwierzaków”, czego jednak sam zupełnie nie pamięta, ponieważ podczas kręcenia miał 3 lata. Jednak pięć lat później, dostał możliwość wystąpienia w filime „Nowy koszmar Wesa Cravea”, z którego już pozostały mu wspomnienia.

Jak sam mówi: Praca nad horrorem nie różni się od pracy nad filmami z innych gatunków, na planie stoi 20-30 osób, jedzą pączki, piją kawę między ujęciami, pracują jak przy każdym innym filmie. Mam wiele miłych wspomnień z planu „Nowego koszmaru…”

Hughes był nieświadomy tego, co film będzie przedstawiał, nie miał styczności z żadnymi innymi scenami, oprócz swoich. Tu, podobnie jak w Poltergeist, młody aktor wystraszył się tylko raz, gdy Freddy w ostatniej scenie wyskoczył znienacka. I tu również, scena okazała się znakomita już za pierwszym kręceniem.

Andy (Alex Vincent)  – „Child’s Play”

Zdjęcie: Thathashtagshow.com

Ohydny, zabójczy Chucky mógł wystraszyć mnóstwo dzieci, ale dla Alexa Vincenta, który grał u boku morderczej lalki, był tylko zabawką. Vincent tak wspominnał swoją grę w filmie:

„Child’s Play” był moim pierwszym filmem, wcześniej zagrałem w kilku reklamach, ale to była pierwsza większa produkcja, byłem bardzo podekscytowany, musiałem na kilka miesięcy opuścić szkołę, wyjechać do Chicago i Los Angeles aby kręcić sceny. Studio zapewniło mi trenera aktorstwa z kórym współpracowałem i miałem z nim bardzo dobre relacje. Wiedziałem, ze kręcimy horror i ma być strasznie, jednak byłem sześciolatkiem, więc granie z lalką było super a nie przerażające.

Bliźniaczki Grady (Lisa i Louise Burns) – „Lśnienie”

Zdjęcie: WBUR

Kiedy siostry, Lisa i Louise Burns, wylądowały w wieku 10 lat jako bliźniaczki Grady, prawdopodobnie nie zdawały sobie sprawy, że zostaną symbolem strachu na długie lata. Wręcz przeciwnie, praca nad „Lśnieniem” była głównie wesołym przeżyciem.

Louise ma miłe wspomnienia z Dannym Lloydem i Jackiem Nicholsonem, którego wspomina jako zabawnego żartownisia. Dziewczęta świętowały swoje 11 urodziny na planie i otrzymały butelki z fałszywą krwią. Ich kartka urodzinowa, stała się książką z autografami, która została podpisana przez całą obsadę i ekipę.

„To, co było dla nas cudowne, to fakt, że Stanley znalazł czas, aby uczcić nasze 11 urodziny, czuliśmy się, jakbyśmy byli wtedy całą rodziną”, wspomina Louise. Jeśli chodzi o słynną scenę śmierci dziewcząt, symbolika rzezi była najmniejszym zmartwieniem, bardziej martwili się o to, że sztuczna krew stanie się zimna, podczas gdy dziewczynki będą w niej leżały.

Mile i Flora (Martin Stephens And Pamela Franklin) – „Niewinni”

Zdjęcie: Adventures in Vertigo

Arcydzieło Jacka Claytona z 1961 roku „Niewinni”, oparte na horrorze Henry’ego Jamesa „The Turn of the Screw” , pozostaje jednym z najlepszych filmów wszechczasów.

Plotka głosi, że żaden z aktorów dziecięcych nigdy nie widział scenariusza w całości; raczej oboje dostali go do rąk w przeddzień kręcenia ich scen, aby nie dowiedzieli się jak ma wyglądac film w całości. Pomiędzy ujęciami bawili się w przepięknym angielskim Sheffield Park Garden, gdzie nakręcono znaczną część filmu.

 

Tłumaczenie: Strefa Grozy
Źródło: ranker.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *